Starsze zwierzęta

Zwierzęta geriatryczne to zwierzęta w podeszłym wieku, wymagające szczególnej opieki ze strony właścicieli, którzy niestety często zapominają, że ich pupil nie jest już młody i ma za sobą szczenięce lata, gdy biegał radośnie za piłką lub chodził na długie spacery. Czworonogi starzeją się szybciej niż ludzie, a starość pupila potrafi niejednokrotnie zaskoczyć opiekunów, dlatego wiele zwierząt doświadcza bólu ze strony człowieka, który niestety bardzo często zadaje go w pełni świadomie. Zdarza się, że ludzie zwyczajnie nie chcą opiekować się czworonożnym staruszkiem, porzucając go jak przedmiot lub zgłaszając do lekarza weterynarii w celu eutanazji. A przecież starość to nie powód, by odebrać życie zwierzęciu! Takie zwierzaki mogą dożyć szczęśliwie kresu swoich dni – wystarczy tylko odrobina życzliwości i troski oraz regularne wizyty u lekarza weterynarii. Niestety mentalność ludzi zakłada, że skoro pies ,,jest już stary'' nie ma co mu pomagać i ,,nie warto w niego inwestować’’. Jak powiedział lis z „Małego Księcia” Antoinego de Saint-Exupéry - Bierzesz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś, więc bądźmy odpowiedzialni za zwierzę, które towarzyszyło nam przez długie lata, często dając niezapomniane chwile radości.

Pamiętaj!Wiele chorób występujących u starszych zwierząt daje się leczyć i należy je leczyć. Żaden lekarz weterynarii nie powinien godzić się na eutanazję, jeśli nie ma ku temu rzeczywistych wskazań medycznych.

Jak dotąd nie dotarliśmy do żadnych opracowań i statystyk przedstawiających sytuację zwierząt geriatrycznych w Polsce, jednak z naszej praktyki weterynaryjnej i obserwacji przekazów medialnych wynika, że to problem na szeroką skalę. Kampania ,,Nieludzka Starość’’ ma za zadanie uczulić na ten poważny i przemilczany temat. Pamiętajcie, że my ludzie możemy głośno komunikować o swoim bólu, a zwierzętom jest znaczenie trudniej. Zazwyczaj cierpią w milczeniu, wysyłając bardzo subtelne sygnały, które powinniśmy wychwycić i zareagować w odpowiednim momencie, idąc do lekarza weterynarii.

Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne od lat pomaga czworonogom należącym do ludzi, którzy pozostają w skrajnie rudnej sytuacji materialnej. Takie osoby często nie mają środków do życia ale ponad wszystko kochają swoje zwierzaki – bardzo często to również starsze pupile, które wymagają długotrwałego, kosztownego leczenia. Do naszej fundacyjnej lecznicy trafiają też starsze zwierzęta porzucone oraz te, które przebywają w domach tymczasowych. Wsparcie z Waszej strony jest zatem niezmiernie ważne, aby zwiększać liczbę uratowanych czworonogów.

Przekaż 1% na leczenie
starszych zwierząt KRS 0000406362 Przekaż 1%