Profilaktyka

Zwierzęta starzeją się szybciej niż ludzie. Przyjmuje się, że czworonogi które osiągnęły wiek 8-9 lat są już w podeszłym wieku, ale zwierzaki towarzyszące stają się też seniorami zależnie od rasy.

Duże znaczenie ma wielkość czworonoga, bowiem większe zwierzęta żyją krócej i szybciej wkraczają w sędziwy wiek. Następuje to ok 7 roku życia, a u tych największych pierwsze objawy mogą pojawić się nawet w wieku 6 lat.

Czworonogi w podeszłym wieku wymagają o wiele więcej zaangażowania i opieki ze strony właściciela niż młodsze zwierzęta, ale wiele chorób, które je spotyka może być wykrytych dzięki profilaktycznym:

badaniom krwi

badaniom rentgenowskim

badaniom ultrasonograficznym

EKG czy echo serca

W zależności od stanu zdrowia i zaleceń lekarza badania kliniczne należy przeprowadzać co 6 miesięcy, szczepienia raz do roku (wścieklizna, nosówka, parwowiroza, wirusowe zapalenie wątroby, leptospiroza, koronawiroza, kaszel kenelowy) a odrobaczanie co 3 miesiące. Profilaktyka przeciw pchłom i kleszczom, dobór karmy i preparatów leczniczych zależy natomiast od problemów zdrowotnych starszego zwierzęcia.

Dużą rolę w przedłużeniu życia czworonoga odgrywa również prawidłowo skonstruowana dieta, odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz codzienny trening umysłowy z pupilem. Dzięki nim zwierzę może długo zachować dobrą kondycję zdrowotną.

Wraz z wiekiem twoje zwierzę traci

Zdrowie

Energię

Zdolność uczenia się

Szybkość reakcji

Wzrok

Słuch

Węch

Najczęstsze choroby u starszych zwierząt obejmują:
  • problemy z sercem
  • problemy ze stawami i kośćmi/szkieletem
  • problemy z nerkami i wątrobą
  • demencję starczą
  • nowotwory  
  • dyskopatię
  • zaćmę
Pamiętaj!

Zwracaj uwagę na wiek i związane z nim ograniczone możliwości swojego zwierzęcia. Starszy pupil nie pobiegnie za rowerem, nie usłyszały Twojego wołania z daleka, nie pójdzie na dłuższy spacer, czy nie zejdzie czasem sam ze schodów. Bądź cierpliwy i wyrozumiały!

Przekaż 1% na leczenie
starszych zwierząt KRS 0000406362 Przekaż 1%